ManetBook ul. Partynicka 47, 53-031 Wrocław Email: biuro@manetbook.com NIP: 8992739303

pTel.: +48 71 792 86 80-81     |    507 082 705

Zasady użytkowania albumu.

Jak prawidłowo przechowywać albumy.

Najważniejsza jest wilgotność w pomieszczeniu. W naszej pracowni panuje wilgotność w granicach 40-45 %. Jest to najlepsza wilgotność dla albumów, zarówno tych drukowanych na papierach artystycznych jak i dla albumów fotograficznych. Przeciętna wilgotność w mieszkaniach wynosi 40-55% i jest to wilgotność optymalna, w której czujemy się komfortowo, sprzyja naszym meblom, podłogom i właśnie książkom (optymalnie 40-50%).
Jeżeli poziom wilgotności gwałtownie rośnie, włókna papieru pochłaniają ją i wypaczają karty albumu. Jeżeli coś takiego wydarzy się Twojemu albumowi nie martw się. Przede wszystkim należy zadbać o niższą wilgotność lub przenieść album do innego, bardziej przyjaznego pomieszczenia oraz zastosować poniższe zasady (przy założeniu, że wilgotność pomieszczenia jest już mniejsza niż wilgotność albumu):
1. Album należy położyć na całkowicie płaskiej powierzchni.
2. Etui połóż osobno nad lub pod albumem.
3. Jeżeli pomiędzy kartami albumu znajdują się papierowe przekładki, pozostaw je wewnątrz (dotyczy to albumów, które właśnie od nas otrzymałeś).
4. Na wierzchu połóż jakiś płaski element który równomiernie przeniesie ciężar kilku kilogramów (3-5 kg), w przeciwnym przypadku okładka może się odgnieść.
5. Album pod takim ciężarem pozostaw na dwa, trzy dni.

Jeżeli pomimo naszych starań wydarzy się, że otrzymasz od nas album delikatnie wypaczony, również zastosuj się do powyższych zasad. Może tak się wydarzyć, kiedy album będzie przebywał zbyt długo w magazynie firmy kurierskiej lub będzie znajdował się długo w podróży. Aby temu zapobiec, w szczególności w okresie zimowym, stosujemy pochłaniacze wilgoci i pakujemy w folie.

Pamiętajcie również o tym, żeby nie przechowywać albumów w pomieszczeniach zbyt suchych. Nie kładź albumu obok grzejników ani bezpośrednio na parapecie w słońcu. Album nie może być narażony na wahania temperatur. Powinien również leżeć w poziomie, najlepiej w etui. Przy zbyt suchym otoczeniu karty albumu również mogą zacząć się wyginać.

Jak prawidłowo oglądać albumy.

Aby zapewnić trwałość albumów i nie narażać ich na zniszczenie trzeba zastosować się do kilku zasad. Łatwiej uszkodzić album jeżeli ma więcej niż 30 stron w przypadku albumów drukowanych na papierze Museo i więcej niż 20 stron w przypadku albumów naświetlanych na papierze fotograficznym.
1. Album oglądaj na płaskiej powierzchni (nigdy na kolanach przy albumach o rozmiarze 45x30 cm).
2. Nie pozwalaj aby karty albumu znalazły się poniżej poziomu, nie odginały się więcej niż 180 st.
3. Pamiętaj aby ręce były czyste, wolne od wilgoci i tłuszczu.
4. Album przechowuj na płasko w etui.
5. Nie kładź bezpośrednio na album żadnych przedmiotów, zwłaszcza ciężkich, które mogą spowodować odkształcenie się okładki lub spowodować wgniecenie w materiale, zwłaszcza w eko skórze.

Nieprawidłowe przechowywanie albumu może spowodować utratę gwarancji.